Python Nedir ?

Python yeni çağın yazılım dili olarak görülen ve neredeyse tüm büyük yazılım devlerinin destek verdiği bir dildir. Açık kaynak kodlu olması her alanda geliştirebilir olması ile bir çok firmanın da tercihi olmayı başarmıştır.

 Python yazılımı diğer yazılımlardaki kod kalabalığını ortadan kaldırma amacıyla geliştirilmeye başlansa da ilerleyen süreçlerde çok faydalı görünmesi ile beraber aldığı yatırımlarla oldukça gelişmiştir. Şuanda mobil yazılım, script yazılım ve masaüstü uygulama gibi alanlarda oldukça tercih edilse de web tasarım alanına da hızlı bir giriş yapacağı beklenmektedir. Kodlama dillerindeki uzun ve karışık kod yapılarına karşı olarak Python dilinde komutlar, döngüler ve diziler oldukça kolay hazırlanabilir ve çalıştırılabilir. Kod bloklarının çok daha kısa kodlar sayesinde çalıştırılması öğrenilmesini de oldukça kolaylaştırıyor.

İnternet üzerinde ilan girmek gibi sürekli olarak tekrar edilen işlemleri script yazılımlar yardımıyla oldukça kolaylaştıran ve tekrar eden işlemleri çok daha hızlı bir şekilde yapmanızı sağlayan yazılımlar da geliştirmeniz oldukça rahat olacaktır. Bunun dışında şirketlerin masaüstü otomasyonlarında artık Python kullanılmasını istemesi ileride yaşanacak gelişmelere ayak uydurmak istemelerindendir. Şuanda Google ve Microsoft başta olmak üzere bir çok teknoloji devi Python üzerinden uygulama geliştirmektedirler. Ayrıca bu yazılıma da destek vererek gelecekteki bir çok yazılımın ve yazılımcının bu alana geçmesini istemektedirler. Python öğrenilmesi ve yazılması kolay bir dil olarak sektöre yeni giriş yapanlara altın bir kapı olarak görünmektedir. Kendini geliştirmek isteyen yazılımcılara tavsiye direk olarak Python olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir