Mobil Yazılımın Önemi

Mobil yazılıma olan ilgi gün geçtikce artarak devam ediyor.Günümüzde Android ve İOS’un başı çektiği mobil işletim sistemlerinde çalışacak uygulamalar yazan firmalar oldukça fazlalaşmaktadırlar. Ancak ne yazık ki ülkemizde bu sektöre çok fazla rağbet gösterilmemektedir. Google Play Store ve AppStore içerisindeki devasa hazineyi ve uygulama içi satın alma seçeneklerini kullanıcılara sunarak bu alanda bir çok teşvik göstermeye çalışmaktadır.

Kullanıcıların mobil uygulamalara harcadığı paralar ve bu uygulama mağazalarının size reklamlar karşılığında sunduğu gelir hiç azımsanacak bir rakam değildir. Ülkemizde mobil uygulama geliştirme adına çok az firma faaliyet göstermektedir ve bu Avrupa ortalamalarında oldukça geride olduğumuz gerçeğini yüzümüze vurmaktadır. Yazılımcılarımız daha çok bilgisayar yazılımlarına yöneldiği için bu sektörde devasa bir açık yaratmaktadır. Gün içerisinde en fazla 5 6 saat bilgisayar başında geçiriyorken uyanık olduğumuz sürenin nerdeyse tamamında mobil cihazımızla bağlantı halinde oluyoruz.

Mobil üzerinden hazırlanan bir uygulama ile kullanıcın gün içerisinde daha fazla karşına çıkabiliyoruz. Buda verilen reklam alanlarından size getireceği reklam gelirini oldukça arttırıyor. Mobil oyun geliştiren firmaların son dönemdeki büyük hamleleri oyun sektöründeki devasa kaynakların hatrı sayılı bir bölümünü mobil oyunlara çekmesini sağlamıştır. Artık kullanıcıların bir çoğu mobil üzerinden oyun oynamaya başlamıştır. Ayrıca sosyal medya uygulamalarının da kullanıcıların en fazla vakit harcadığı alanlar olduğu göz önünde bulundurulursa oldukça büyük bir Pazar ne yazık ki ülkemiz yazılımcıları tarafından itiliyor. Bu alandaki gelişmeler her geçen gün ilerlerken ülkemizin de bu alanda olması en büyük isteğimiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir